Szkoda środowiskowa – definicja i znaczenie
Szkoda środowiskowa to wszelkie negatywne zmiany w środowisku, które mogą mieć wpływ na zdrowie człowieka, ekosystemy, a także na jakość powietrza, wody czy gleby. Według obowiązujących przepisów, szkoda środowiskowa obejmuje zanieczyszczenia i degradację środowiska, które są wynikiem działalności człowieka. W tym działalności przemysłowej, rolniczej, transportowej i innych sektorów.
Zgodnie z ustawą o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie, każda firma lub osoba odpowiedzialna za takie szkody musi podjąć odpowiednie działania naprawcze. Odpowiedzialność za szkody środowiskowe często wiąże się z obowiązkiem posiadania odpowiedniego ubezpieczenia, jakim jest OC środowiskowe, które pokrywa koszty naprawy środowiska.
Szkody w środowisku mogą dotyczyć następujących komponentów środowiska:
- powierzchni ziemi;
- wód;
- gatunków chronionych lub chronionych siedlisk przyrodniczych.
Przykłady szkód środowiskowych
Szkody środowiskowe mogą przybierać różne formy, od tych mniej widocznych po te, które mają szeroko zakrojone i trwałe skutki. Oto kilka przykładów:
Zanieczyszczenie wód – wprowadzanie do wód substancji toksycznych, jak chemikalia przemysłowe, nawozy sztuczne, pestycydy czy ścieki, prowadzi do degradacji ekosystemów wodnych, a w skrajnych przypadkach do śmierci roślin i zwierząt.
Zanieczyszczenie powietrza – emisja szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery, np. dwutlenku siarki (SO2) czy tlenków azotu (NOx), może prowadzić do kwaśnych deszczów, smogu oraz licznych chorób układu oddechowego u ludzi.
Degradacja gleby – intensywna uprawa roli, nadmierne stosowanie chemikaliów czy niewłaściwe składowanie odpadów może prowadzić do utraty żyzności gleby, co wpływa na rolnictwo i bioróżnorodność.
Zanieczyszczenie gleby – wycieki substancji ropopochodnych, nielegalne składowanie odpadów niebezpiecznych, a także niezabezpieczone składowiska mogą powodować przedostawanie się toksyn do gleby, co zagraża zdrowiu ludzi i zwierząt.
Nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych – nadmierna wycinka lasów, górnictwo czy eksploatacja wód podziemnych prowadzi do zubożenia środowiska i utraty siedlisk wielu gatunków roślin i zwierząt.
Przykłady działalności, które zwiększają ryzyko szkody w środowisku
- Odbieranie odpadów komunalnych, gospodarowanie odpadami, ogólna działalność wymagająca wpisu do rejestru zgodnie z ustawą o odpadach
- Wprowadzanie ścieków do wód lub ziemi wymagających uzyskania zgody wolnoprawnej
- Produkcja, przechowywanie, składowanie, uwalnianie do środowiska lub transport subtancji stwarzających zagrożenie, środków biobójczych, produktów ochrony roślin
- transport towarów niebezpiecznych
Dla kogo OC środowiskowe?
Przykładowe branże, które powinny zainteresować się ubezpieczeniem odpowiedzialności za szkody w środowisku”
- producenci – przemysł ciężki, chemiczny, petrochemiczny,
- dostawcy energii i gazu,
- oczyszczalnie ścieków,
- firmy transportowe i logistyczne – szczególnie te, które przewożą materiały niebezpieczenie
- firmy z branży budowlanej.
Najnowsze komentarze