Ubezpieczenie mienia w transporcie
Kancelaria Janowski i WspólnicyWyobraźmy sobie taką sytuację – notabene kolejny przykład z życia. Firma motoryzacyjna czekała na dostawę motocykli z innego salonu. Przyjechał kierowca z ładunkiem – w busie znajdowały się skrzynie z częściami motocykli. W związku z tym, że był środek nocy nie mógł nastąpić faktyczny odbiór ładunku, a towar nie mógł zostać rozładowany. Pracownik został wpuszczony na plac i bus miał zaczekać na rozładunek do rana. Teren był ogrodzony i oświetlony, bus zamknięty i zabezpieczony. Przyszedł poranek a motocykli razem z busem już nie było. Jak się okazało samochód pokonał bramę a sprawca ukradł cały ładunek razem z pojazdem.
Niestety firma z opisanej powyżej historii nie uzyskała odszkodowania z polisy ubezpieczenia mienia, ponieważ transport jeszcze się nie zakończył – nie było odbioru, firma nie przyjęła motocykli na stan, dokumenty nie zostały podpisane.
Czy istnieje ubezpieczenie, które mogłoby przyjść w takiej sytuacji z pomocą poszkodowanemu? Istnieje, a mowa oczywiście o ubezpieczeniu cargo, czyli ubezpieczeniu ładunku w transporcie.
Wystarczyłoby wskazać w polisie, że ubezpieczenie powinno trwać od momentu załadunku do momentu rozładunku. Niestety z autopsji wiemy, że wielu przedsiębiorców sądzi, że szkody tego rodzaju pokryje polisa ubezpieczenia mienia. Jak widać niekoniecznie. W opisanym przypadku kradzież motocykli kosztowała firmę około 150 tys. zł. Ubezpieczenie cargo mogło kosztować 200-300 zł. Czy warto zatem ryzykować?
Polisa cargo przyda się także, jeśli nie mamy do czynienia z transportem własnym, a wykonywanym przez przewoźnika. Dlaczego? Ponieważ polisa OC przewoźnika jak sama nazwa wskazuje jest polisą czyjejś odpowiedzialności cywilnej, a nie polisą ubezpieczenia naszego mienia (ładunku). Może nieco nad wyraz, ale dla lepszego obrazu: to trochę tak jakbyśmy nasze mieszkanie chcieli chronić polisą OC sąsiada. Oczywiście jest wiele sytuacji, gdy właściciel ładunku będzie mógł pójść z roszczeniem do przewoźnika z tytułu uszkodzenia lub utraty towaru, ale również wiele sytuacji, kiedy odszkodowania nie uzyska. Co więcej, z tytułu tego samego ryzyka, np. w wyniku pożaru polisa OC przewoźnika pokryje daną szkodę lub nie. Wszystko zależy od okoliczności zdarzenia.
Zaciekawił Cię ten wątek? Więcej w kolejnym artykule.
W razie pytań lub wątpliwości – skontaktuj się z nami!
Sprawdź też nasze pozostałe ubezpieczenia transportowe.
Znamy się na ubezpieczeniach i możemy Ci pomóc!
Jesteśmy zespołem kompetentnych doradców ubezpieczeniowych.
Mamy ponad 20-letnie doświadczenie na rynku ubezpieczeniowym!
Służymy Wam pomocą i fachową radą.