Jak wskazuje Ustawa zawód fizjoterapeuty stał się samodzielnym zawodem medycznym. Co to oznacza?
Że pacjent może trafić do fizjoterapeuty bez skierowania i bez rozpoznania? Tak.
Docenienie i uznanie dla pracy, jaką na co dzień wykonują fizjoterapeuci? Na pewno.
Większą odpowiedzialność fizjoterapeutów? Zdecydowanie.
I tu docieramy do sedna. O jakiej odpowiedzialności fizjoterapeuty możemy mówić po wejściu w życie Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty? Odpowiedzialności karnej, cywilnej, pracowniczej i zawodowej. Zawodowej ponieważ w myśl Ustawy fizjoterapeuta to profesjonalista wyróżniający się specjalistyczną wiedzą, któremu powierzamy swoje życie i zdrowie, który najprościej mówiąc zadecyduje o naszym leczeniu i będzie ponosił za nie odpowiedzialność.
Każdy fizjoterapeuta do 31. 05. 2018 r. będzie musiał uzyskać prawo do wykonywania zawodu. Jakakolwiek działalność prowadzona przez fizjoterapeutę po tym okresie bez uzyskania uprawnień będzie prowadzona nielegalnie i może wiązać się z odpowiedzialnością karną. Ponadto, do 30. 11. 2018 r. każdy fizjoterapeuta prowadzący działalność gospodarczą musi założyć podmiot leczniczy, czyli wpisać się do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą (u wojewody).
Wraz z rejestracją pojawia się natomiast obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej fizjoterapeuty-podmiotu leczniczego z sumą gwarancyjną EUR 75.000 na jednio i EUR 350.000 na wszystkie zdarzenia.
Jednak nie obowiązek powinien skłaniać nas do zawarcia ubezpieczenia OC, a ryzyko, które wiąże się z wykonywaniem zawodu fizjoterapeuty. I niezależnie od tego, czy fizjoterapeuta wykonuje swój zawód na etacie, na zlecenie lub w formie własnej działalności gospodarczej.
Chcielibyśmy zachęcić Państwa do spojrzenia na ubezpieczenie przez pryzmat materialnych korzyści a nie zbędnego wydatku. Tym bardziej, że polisa OC fizjoterapeuty, czy to w formie ubezpieczenia obowiązkowego, czy dobrowolnego nie jest dużym wydatkiem (nawet 350 zł!). Natomiast korzyści z takiej polisy mogą być ogromne, gdy nie będziemy musieli sięgać do własnej kieszeni, a do kieszeni ubezpieczyciela, żeby pokryć ewentualne roszczenie.
Kiedy przyda Ci się ubezpieczenie OC fizjoterapeuty? Kiedy na przykład nie utrzymasz pacjenta, który w rezultacie osunie się na podłogę doznając uszczerbku na zdrowiu, gdy na skutek rehabilitacji dojdzie do naderwania ścięgna u pacjenta, gdy wykonując zabieg jonoforezy niechcąco poparzysz pacjenta, gdy podczas szkolenia uszkodzisz nerw w nadgarstku koleżance po fachu, gdy nie zasłonisz pacjenta parawanem nie respektując tym samym jego prawa do intymności lub nie udzielisz wyczerpującej informacji o możliwych powikłaniach po zabiegu. Ochronę ubezpieczeniową możesz uzyskać nawet na wypadek agresji ze strony pacjenta, co także nie jest rzadkością w tym zawodzie.
Zgłoś się do nas a my z przyjemnością poszukamy dla Ciebie dobrej polisy, która pokryje wszystkie opisane powyżej zdarzenia. Sprawdzenie ceny ubezpieczenia nic Cię nie kosztuje – zapraszamy!
Znamy się na ubezpieczeniach i możemy Ci pomóc!
Jesteśmy zespołem kompetentnych doradców ubezpieczeniowych.
Mamy ponad 20-letnie doświadczenie na rynku ubezpieczeniowym!
Służymy Wam pomocą i fachową radą.